Przyczyny, zapobieganie i leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego.

0

Upływ czasu, kontuzje czy urazy nie pozostają bez wpływu na nasze ciało. Możemy o nie bardzo dbać, ale pewne powtarzane czynności, długie przebywanie w jednej pozycji czy nawet uwarunkowania genetyczne potrafią doprowadzić niezależnie od naszego nastawienia do tego, że w końcu zaczniemy odczuwać rozmaite schorzenia. Są one bardzo zróżnicowane i różnią się stopniem natężenia – jedne pozostają praktycznie bez wpływu na nasze funkcjonowanie i z rzadka objawiają się krótkim, mało inwazyjnym bólem, a inne potrafią nam napsuć krwi i spowodować, ze każdy dzień nas frustruje. Do tej drugiej kategorii niestety często należą wszelkie powikłania powiązane z nieprawidłowym działaniem czy po prostu przeciążeniem stawów. Są one kluczowe dla naszych zdolności ruchowych i używane we właściwie każdym możliwym momencie. Z tego powodu trzeba o nie starannie dbać, ale i one najszybciej ulegają „zużyciu”, zwłaszcza jeżeli nasza praca wymaga użycia siły lub wręcz przeciwnie – opiera się na pozycji siedzącej. Sport z kolei jest powszechnie uznawany za źródło zdrowia, ale często też płacimy swoją cenę właśnie w postaci naruszonych stawów. Szczególnie zaś denerwujący potrafi być staw kolanowy – na nim opiera się duży ciężar, używa się go przy każdym kroku, a samo kolano to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur w całym ludzkim ciele.

jeans-828693_640Co powoduje zwyrodnienie stawu kolanowego? W przypadku niezwykle dużego procenta osób dotkniętych tym problemem główną przyczynę stanowi wiek – aż czterdzieści procent posiadaczy wątpliwego przywileju zmagania się ze stawem kolanowym cierpi, ponieważ ich organizm się starzeje. Można wskazywać na tropy takie jak zdrowy styl życia czy unikanie sytuacji, które mogłyby go jeszcze bardziej nadwyrężyć, ale niestety spora część z nas nie ucieknie przed tym kłopotem – trzeba więc będzie podjąć odpowiednie środki mające na celu likwidację zwyrodnienia. Podstawowy schemat uszkodzenia stawu z powodu kontuzji czy przeciążenia z kolei opiera się na tym, że chrząstki na swój sposób nakładają się na siebie, a to skutkuje ostatecznie szybszym ścieraniem się i powolnym lub w niektórych przypadkach szybszym procesem deformacji kolana. Niekiedy jednak będzie to podyktowane również reumatyzmem, a nawet chorobami tarczycy – istnieje wiele wyjątków od reguły.

Nadzwyczaj częstym i niestety niebezpiecznym powodem zwyrodnienia stawu kolanowego okazuje się być uszkodzone więzadło. Jest ich kilkanaście i to one stabilizują kolana – kluczowe są przednie, tylne, poboczne piszczelowe oraz strzałkowe. Wyglądem przypominają taśmę owijającą stawy. W najgorszych sytuacjach, gdy dochodzi do uszkodzenia więzadła krzyżowego, potrzeba nawet operacji, aby przywrócić je do funkcjonalności. To niestety kontuzja często spotykana przez sportowców i nieraz potrafiąca zakończyć ich kariery – wielu znanych zawodników niestety nie było w stanie odzyskać szczytowej formy czy zatraciło pozwalającą im na wysokie osiągi dynamikę. My być może nie odczujemy takiego dyskomfortu po sprawnie przeprowadzonym leczeniu, ale to wyjątkowo uciążliwy uraz – nie oznacza to jednak, że nie powrócimy już na przykład do sportu. Właściwie przeprowadzona rehabilitacja, umieszczenie śrub w kolanach (same się rozkładają) i mądry sposób trenowania są jednak kluczowe. Poza więzadłem krzyżowym jednak nasze położenie nie powinno w większości przypadków wyglądać aż tak niekorzystnie.

Inna kluczowa część naszego kolana to łąkotka. Kształtem przypomina podkowę, a w każdym kolanie znajdują się dwie. Amortyzują one energię wytwarzaną podczas chodzenia – wbrew pozorom bardzo dużą – a to przekłada się na obywanie bez urazów. Przynajmniej do momentu, gdy ich nie przeciążymy – dochodzi do tego w wielu okolicznościach. Bardzo nagły ruch lub przeciwnie – zatrzymanie się, uderzenie w to miejsce czy zbyt gwałtowny skręt są w stanie naruszyć ten ważny organ w sposób na długi czas odbierający nam możliwość uprawiania sportu czy wręcz w miarę sprawnego poruszania się. Uszkodzona łąkotka sprawia nie pochłania już generowanej przez nas energii, a ta bezpośrednio narusza staw kolanowy. Nietrudno domyślić się tego, że konsekwencje mogą być naprawdę opłakane. Zależnie od poziomu uszkodzeń w naszym organizmie łąkotkę albo zszywa się za pomocą specjalistycznego i wymagającego precyzji zabiegu, albo wymienia się na bioimplant mający ją zastąpić. Widać więc, że jej uszkodzenie to jedna z ostatnich rzeczy, których byśmy sobie lub komukolwiek innemu życzyli – może on zdecydowanie uprzykrzyć życie, a jego usunięcie nie jest przesadnie proste i szybkie.

W jaki sposób zapobiegać lub poza leczeniem redukować szanse oraz objawy zwyrodnienia stawu kolanowego? Na pewno rozsądnie trzymać swoją wagę w zdrowych dla nas rejonach – oznacza to, że nadwaga to wróg naszych kolan. Powoduje ona bowiem większe niż normalne dla organizmu obciążenie kolan, a to przekłada się na szybsze postępowanie procesu zwyrodnieniowego. Dobrze też unikać pewnych aktywności fizycznych, jeżeli odczuwamy, że nasze kolana nie najlepiej je znoszą – nie każdy sport okazuje się być niestety dla każdego. Nie zaszkodzi również w domu wykonywać zestawów ćwiczeń mających wzmocnić nasze kolana. Przykładowo chód sportowy może okazać się dla nas wartościowy nie tylko w formie rozrywki. Nie zaszkodzi też pewne przemeblowanie w naszej diecie – dobrze uzupełnić ją o kwasy omega – trzy oraz antyoksydanty, natomiast tłuszcze nasycone nie są naszymi sprzymierzeńcami.

W jaki sposób odbywa się samo leczenie naszego sponiewieranego stawu kolanowego? Jeżeli poziom uszkodzeń nie osiągnął zbyt dużych rozmiarów, to w wielu wypadkach wystarczy nam rehabilitacja. Wykonywana pod okiem specjalisty lub przez niego układana pozwala doprowadzić swój staw do poziomu pozwalającego na swobodne funkcjonowanie czy uprawianie sportu. Oczywiście zwiększona ostrożność nie będzie niczym dziwnym czy nierozsądnym. Sam program rehabilitacji powinien zostać ułożony indywidualnie pod nasze potrzeby oraz stopień deformacji.

Kolejny etap leczenia, gdy ćwiczenia to za mało, to poddanie się wiskosuplementacji. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zabieg polegający na wstrzyknięciu wprost do naszego stawu kwasu hialuronowego, który ma zbawienne dla niego właściwości. Trzytygodniowa kuracja daje zazwyczaj roczny efekt, a produkcja mazi w stawie ulega przez ten czas wydajnemu zwiększeniu się. Ułatwia to nam normalne życie oraz zmniejsza ból. Sam środek dostępny jest na receptę, a więc musimy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Wizyta u doktora to ogólnie dobra rada dla wszystkich, którzy obawiają się o stan swoich kolan.

Ostatni etap to przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Przybiera on bardzo odmienne formy. Zależy to chociażby od tego, co konkretnie zostało naruszone – łąkotka czy więzadło. Artoskopowe zabiegi mają na celu usunięcie naruszonych fragmentów lub ewentualne ich zszycie, a niekiedy wystarczy samo zmienienie kątów ustawienia kolana. Pozwala to uzyskać nawet kilkanaście lat względnego spokoju od dokuczliwego bólu w stawach. W cięższych wariantach trzeba niestety nawet piłować fragmenty kości – to jednak opcja jedynie stosowana wtedy, gdy leki, rehabilitacja i mniej inwazyjne rozwiązania nie przynoszą ukojenia.

FN_600x800_2

Polecamy produkt Flexin500, którego rolą jest dobroczynne poprawienie kondycji stawów. Jego kompleksowe działanie polega na eliminacji przyczyn bólu, a przez to jego uśmierzeniu. Oprócz tego niweluje stany zapalne, odbudowuje tkankę chrzęstno-stawową, przywraca sprawność i zapewnia długotrwałą ochronę. Już kilka dni stosowania przynosi poprawę w postaci zmniejszenia bólu. Wskazane jest również profilaktyczne stosowanie Flexin500 mające na celu niedopuszczenie do powstania problemów ze stawami. Jeśli nie chcesz by twoje życie było w jakikolwiek sposób ograniczone wypróbuj Flexin500!

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Pomocne mogą też być suplementy diety czy maści. Dobierajmy je jednak starannie, aby nie zainwestować pieniędzy w coś, co okaże się być nieprzydatne czy wręcz szkodliwe. Pośród różnych preparatów na wyróżnienie zasługuje z pewnością Flexin500 – łagodzi ból oraz przynosi inne efekty w przydatnym stopniu.

Przyczyny, zapobieganie i leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego.
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply