Co oznacza BMI i jak obliczyć odpowiednią wagę do wzrostu?

0

BMI czyli Body Mass Index to najprostszy wskaźnik do zdiagnozowania nadwagi bądź otyłości. Aby podjąć odchudzanie należy wiedzieć, jakie kryterium zastosować w ocenie masy ciała. Bez wątpienia jest to najprostszy i najczęściej stosowany cenzus. Jak wiadomo w czasach, w których przyszło nam żyć, dużą wagę przywiązuje się właśnie do wagi ciała. Spowodowane jest to zarówno estetyką, jak i względami zdrowotnymi. Niejednokrotnie zastanawiamy się nad tym, czy nasze kształty mieszczą się w normie a nasza waga jest prawidłowa. Za pomocą BMI możliwe staje się dokładne określenie naszego stanu wagowego. Zbyt wysoki wskaźnik jest jasnym i czytelnym sygnałem do wdrożenia diety odchudzającej i rozpoczęcia treningów fizycznych. BMI z powodzeniem zastąpił wcześniej używane tabele masy ciała i wzrostu, które nie uwzględniały zróżnicowania pod kątem etnicznym, a zdecydowanie większy nacisk kładły na wynik przeprowadzonych badań statystycznych. Warto dodać, że BMI to obecnie jedyny wskaźnik tak powszechnie stosowany. Wielu pewnie nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest on narzędziem prawie legendarnym, ponieważ został opracowany ponad 100 lat temu. Można go wyrazić za sprawą wzoru: BMI= kg/m2, czyli masa ciała wyrażona w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu.

Czy BMI jest wskaźnikiem doskonałym?

male-719539_640Należy zaznaczyć, że wskaźnik BMI nie jest doskonały – nie uwzględnia on beztłuszczowej masy ciała (kości, mięśni). W celu dokładniejszych pomiarów stosuje się metody umożliwiające ocenę zawartości tkanki tłuszczowej. Nad kwestiami opracowania idealnych i opiniotwórczych wskaźników głowią się liczni specjaliści, którzy zajmują się medycyną, sportem oraz zdrowym odżywianiem. W dużej mierze to właśnie dla ich potrzeb powstało wiele metod umożliwiających ocenę prawidłowości budowy, proporcji i składu ludzkiego ciała. Bezapelacyjnie nadal najpowszechniej stosowaną metodą jest z angielskiego body mass index, który można określić w skrócie BMI. Mimo kilku mankamentów to właśnie za jego sprawą możliwe staje się określenie stopnia nadmiaru lub niedoboru tkanki tłuszczowej w organizmie poprzez oznaczenie stosunku masy ciała i wzrostu. Otrzymany wynik mieści się w jednym z czterech głównych przedziałów:
<18,5- niedowaga; 18,5-24,5 waga prawidłowa; 25-29,5 – nadwaga; 30-34,5 – otyłość. Warto nadmienić, że została wyrażona kategoria otyłości ekstremalnej, chorobowej – występuje ona w momencie, gdy BMI przekracza 40 oraz ekstremalna niedowaga, gdy BMI wynosi 15. Jak pokazuje nam powyższe zestawienie zakres normy w odniesieniu do masy ciała jest bardzo szeroki. Tak więc dla osoby o wzroście 170 cm zarówno waga 53,5 kg jak i 72 kg będzie rozpatrywana w kategorii wagi prawidłowej. Tymczasem 20 kg robi ogromną różnicę!

Do czego służy wskaźnik BMI?

Przede wszystkim wskaźnik BMI ma posłużyć do orientacyjnej oceny ilości tkanki tłuszczowej w organizmie i związanego w związku z nim ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, kostno-stawowego, cukrzycy, czy też niektórych nowotworów. Wiele badań, które zostały dotychczas przeprowadzone potwierdzają korelację pomiędzy nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, a zwiększoną zapadalnością na choroby cywilizacyjne. Warto dodać, że zbyt niska ilość tkanki tłuszczowej może również być przyczyną licznych problemów zdrowotnych, np.: zaburzeń hormonalnych, czy trudnościami z zajściem w ciąże. Niezaprzeczalną zaletą stosowania wskaźnika BMI jest szybkość i łatwość w uzyskaniu wyniku poprzez określenie tylko dwóch, łatwo mierzalnych parametrów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że to jednocześnie stanowi jego poważną wadę. Wskaźnik BMI nie uwzględnia jeszcze innych zmiennych i nie podlega modyfikacji ze względu na, np.: płeć, wiek, budowę i strukturę ciała. Musimy więc pamiętać o tym, że jego zastosowanie jest bardzo mocno ograniczone, a uzyskane wyniki nie zawsze są w stanie odzwierciedlać rzeczywistości.

US_600x800_tran_2

Zalecamy zapoznanie się z preparatem Ultra Slim. Przyspiesza on metabolizm, naturalnie spala nadmiar tłuszczu, zwiększa wydolność fizyczną, zmniejsza apetyt, przygotowuje ciało do treningu, podnosi potencjał energetyczny oraz wzmacnia ogólną tężyznę fizyczną. Starannie dobrane składniki produktu wywierają wpływ na przyspieszenie metabolizmu, co ma niebagatelny wpływ na uzyskanie zdrowej i pięknej sylwetki.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Jakie wady posiada wskaźnik BMI?

Masa ciała i wzrost nie są jedynymi wskaźnikami, które pozwolą rzeczywiście oszacować poprawnie proporcje pomiędzy tkanką tłuszczową a mięśniową w organizmie. Spadek lub wzrost masy ciała wcale nie musi wynikać z utraty tkanki tłuszczowej, dlatego stwierdzenie danej wartość BMI nie oznacza jednoznacznej przynależności do określonej kategorii wagowej. Dopiero głębsza analiza jest w stanie dać rzetelne wyniki. Ze względu na niedoskonałość metody wskaźnik masy ciała powinno się określać z ostrożnością u ludzi starszych, u osób z zanikami mięśni czy u osób o typowo atletycznej budowie ciała. Ponadto BMI nie oblicza się u kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży. U tych grup wiekowych stosuje się specjalne skale tzw. siatki centylowe – za ich sprawą możliwe staje się odniesienie masy ciała dziecka do jego wzrostu na tle rówieśników tej samej płci. Podobna analiza jest znacznie dokładniejsza. Wskaźnik masy ciała BMI jest wyjątkowo przydatnym, aczkolwiek niedoskonałym narzędziem. Za jego sprawą nie jest możliwa prawidłowa ocena masy ciała, a w ten sposób zwiększa się ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych wywoływanych nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak w połączeniu z innymi bardziej miarodajnymi i wiarygodnymi wskaźnikami może dać wyniki, pozwalające lepiej wychwytywać osoby zagrożone chorobami cywilizacyjnymi. Poziom opiniotwórczości wskaźnika BMI zależy więc w dużej mierze od sposobu jego interpretacji.

Co oznacza BMI i jak obliczyć odpowiednią wagę do wzrostu?
5 (100%) 1 vote

Leave A Reply