Co robić gdy dopadnie nas zapalenie stawu biodrowego? Rozpoznanie i leczenie.

0

Nasze ciało wraz z upływem czasu zaczyna nieco niedomagać. Powody mogą być różne – wiek raczej zaczyna osłabiać niż wzmacniać, ciężkie warunki pracy czy wyczynowe uprawianie sportu w końcu są w stanie odciskać na nas swoje piętno, a niekiedy do gwałtownego spadku samopoczucia czy zdolności ruchowych wystarczy jeden wypadek czy nawet genetyczne uwarunkowania. Niezależnie od przyczyny odkrywamy, że nawet najprostsze i najbardziej dla nas typowe ruchy stają się trudnością, a komfort życia mocno się obniża. Często nawet nie mamy możliwości odciąć tego czynnika, który powoduje nasze problemy – nie zmienimy przecież swojej pracy lub nie cofniemy czasu do chwili sprzed niechcianego incydentu. Można jednak podejmować skuteczne i kompleksowe leczenie, które po pewnym – krótszym lub dłuższym – czasie doprowadzi nas w końcu do sprawności oraz braku dręczącego bólu. Zwłaszcza często przeciążeniu ulegają nasze stawy – mało kto nie doświadczył na pewnym etapie życia bólów w łokciu, kolanie czy właśnie biodrach. Potrafią one definitywnie skomplikować życie i trzeba o nie jak najlepiej zadbać. Tutaj zajmiemy się zapaleniem stawu biodrowego, stosunkowo częstą i nieprzyjemną przypadłością.

Zapalenie biodra – wcale nie taka rzadka przypadłość

girl-1499514_640Schorzenie to jest o tyle nietypowe, że najczęściej u jego podstaw stoi zakażenie wirusami oraz bakteriami, a także powikłania po przebytych już chorobach układu oddechowego, a ściślej jego górnej części, takich jak przykładowo angina. Również alergia oraz złe odżywianie się wzmaga szanse na zachorowanie, a w dodatku choroba mogła dotknąć pozornie niepowiązanego miejsca – chociażby skóry – aby później zaatakować biodro. Można więc nawet nie obciążać przesadnie swoich bioder, a i tak paść ofiarą zapalenia. Co gorsza, atakuje ono również dosyć regularnie dzieci przed ukończeniem dziesiątego roku życia, a przede wszystkim chłopców. Może ono rozwinąć się nawet z infekcji, które przebiegały w spokojny sposób i przez to zostały zlekceważone oraz niedoleczone w prawidłowy sposób. Najłagodniejsza postać zapalenia jest określana jako przemijająca (coxitis fugax), ale wspomniane wirusy i bakterie prowadzą odpowiednio do zapalenia o charakterze wirusowym oraz bakteryjnym. Odmiana może wpływać na proces leczenia.

Objawy zapalania stawu biodrowego

Różnią się one nieco swoimi symptomami. Przemijające zapalenie stawu biodrowego rozpoznać łatwo można po tym, że odczuwamy ból w pachwinie oraz stawie biodrowym, ale też możliwy jest ból dochodzący aż do stawu kolanowego. W konsekwencji pojawiają się problemy z chodzeniem, zaczynamy utykać przy chodzeniu. Już w początkowym stadium odczuć można ograniczony zakres ruchu w biodrze, choć wpierw nie będzie on duży, co może niestety uśpić naszą czujność. Frustrujące mogą być również skurcze mięśni. Nietrudno również o pojawienie się oznak charakterystycznych dla stanu zapalenia w organizmie pokroju gorączki. Wskazówką dla nas przy pojawieniu się opisanych znamion może być fakt wcześniejszego urazu biodra lub przebytej infekcji.

Zwróćmy teraz uwagę na to, co pozwala rozpoznać wariant wirusowy. W pierwszej kolejności powinien nas zaalarmować nagły i niespodziewany początek tej przykrej dolegliwości. Poza bólem z pewnością zauważymy zaczerwienienie, obrzęk w okolicach stawu oraz zwiększenie ciepłoty. Skurcze mięśni przybierają tu jeszcze cięższą postać, ponieważ prowadzą do ograniczenia naszych możliwości ruchowych, w dodatku w dużym zakresie. Skoro to stan zapalny, to pojawia się również gorączka, czujemy się słabiej niż zwykle, może wystąpić tachykardia, czyli nieprawidłowy rytm pracy serca. Ból można odczuć w wielu stawach, nie tylko biodrowym, zaburzone zostaje funkcjonowanie układu moczowo – płciowego, zapaleniu ulegają również pochewki ścięgniste. Dla wirusowej odmiany typowe z kolei staje się ostre zapalenie stawu, infekcja o charakterze wirusowym oraz oczywiście gorączka. Można też dopatrzyć się zmian na skórze takich jak wysypka, ale nie tylko. Na pierwszy rzut oka wszystkie te trzy postacie mogą więc wydawać się do siebie dosyć podobne, ale bardziej szczegółowa analiza – a przede wszystkim diagnoza dokonana przez lekarza – pozwolą je od siebie odróżnić i podjąć stosowne kroki zmierzające do wyleczenia przypadłości.

Rozpoznanie

W celu poprawnie wykonanego rozpoznania należy wykonać szereg badań, aby uzyskać pewność co do odmiany oraz jej przyczyn, co pozwala dobrać rozsądne środki lecznicze. W wariancie przemijającym wystarczy przeprowadzić badania takie jak morfologia krwi, RTG stawu biodrowego AP i boczne oraz miednicy, a także USG. Z kolei aby upewnić się lub wykluczyć co do wirusowej lub bakteryjnej postaci trzeba też odwołać się do badań mikrobiologicznych krwi, punkcji stawu biodrowego przez rozpoczęciem podawania antybiotyków oraz diagnostyki obrazowej, a nawet oznaczenia przeciwciał w organizmie. Komplet badań zostanie zlecony przez prowadzącego nas specjalistę, a to z kolei umożliwi mu wykluczenie różnych możliwych opcji oraz stwierdzenie tego, czy i jakich powikłań należy się obawiać.

FN_600x800_2

Polecamy produkt Flexin500, którego rolą jest dobroczynne poprawienie kondycji stawów. Jego kompleksowe działanie polega na eliminacji przyczyn bólu, a przez to jego uśmierzeniu. Oprócz tego niweluje stany zapalne, odbudowuje tkankę chrzęstno-stawową, przywraca sprawność i zapewnia długotrwałą ochronę. Już kilka dni stosowania przynosi poprawę w postaci zmniejszenia bólu. Wskazane jest również profilaktyczne stosowanie Flexin500 mające na celu niedopuszczenie do powstania problemów ze stawami. Jeśli nie chcesz by twoje życie było w jakikolwiek sposób ograniczone wypróbuj Flexin500!

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego

Dla naszego powrotu do zdrowia ważnym rzecz jasna staje się odpoczynek oraz unikanie przeciążania stawu – spędzenie nawet tygodnia w łóżku to całkiem rozsądne zachowanie. Oprócz tego, ze względu na uciążliwość schorzenia, uzyskamy również leki przeciwbólowe. Samo leczenie odwołuje się do zabiegów krioterapii miejscowej oraz specjalnych zestawów ćwiczeń izometrycznych. Również masaże lecznicze są zalecane. Leczenie jednak staje się bardziej złożone, gdy mamy do czynienia z typem bakteryjnym. Przez około dwa do trzech tygodni podaje się duże dawki antybiotyków, a następnie mniejsze przez okres nawet do sześciu tygodni. W celu wytłumienia stanów zapalnych stosuje się specjalne, niesteroidowe leki. Nierzadko również nacina się staw w celu wykonania drenażu, a także wykonuje magnetoterapię, laseroterapię i terapię blizny polegającą w istocie na naprawie tkanki łącznej. Leczenie wirusowego zapalenia stawu biodrowego przebiega bardzo podobnie, mogą jedynie zostać zastosowane inne leki lub ich dawki ze względu na nieco inną specyfikę.

Co robić gdy dopadnie nas zapalenie stawu biodrowego? Rozpoznanie i leczenie.
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply