E papieros – nowoczesna używka, jaki jest jej wpływ na zdrowie?

0

Jesteśmy przywiązani do wielu, niekoniecznie zdrowych dla nas nawyków. Oczywistością jest fakt, że lepiej je dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu naszych bliskich odrzucić. Nie zawsze jednak udaje się to zrobić bez stopniowego odchodzenia od zgubnego zwyczaju lub ostatecznie kończymy na jedynie nieco mniej szkodliwych zamiennikach toksycznego dla naszego ciała produktu. Idealny przykład to zrzucanie nadwagi. Wprawdzie mamy bardzo mocne postanowienia, ale w jeden dzień nie zmniejszymy porcji posiłków, a całkowite odcięcie się od słodyczy wymaga tytanicznego wręcz wysiłku. Dlatego miesiąc po miesiącu jemy mniej, zmieniamy swój jadłospis, a w pierwszej kolejności trzy batoniki i tabliczkę czekolady zastępujemy znacznie mniej kalorycznymi żelkami. Podobnie ma się sprawa z paleniem papierosów. Nikt nie zaprzeczy temu, że to jeden z najgorszych nałogów, jakie mogliśmy sobie wybrać. Do tego bardzo łatwo znaleźć kolejne okazje, aby do niego powracać. Spotkanie po latach z palącym przyjacielem, wyjątkowo nerwowy okres w pracy, chęć świętowania wspaniałego sukcesu… Zaczyna się od jednego papierosa, a my znowu budzimy się tygodniowo ubożsi o kilkadziesiąt złotych i z podrażnionymi płucami.

Coraz popularniejsze papierosy elektroniczne

smoke-1001667_640Tutaj na scenę wkracza coraz popularniejszy papieros elektroniczny. To urządzenie do złudzenia przypominające funkcją papierosy, jednakże wykonane z innych tworzyw i wielokrotnego użytku. Aplikując odpowiedni zasób substancji możemy się wiele razy zaciągać przed zmianą wkładu na kolejny, a także wybierać pośród różnych smaków. Samo narzędzie oczywiście jest droższe niż paczka papierosów, ale być może w przynajmniej części wypadków wyjdzie po pewnym czasie nieco taniej niż zwykłe palenie. Inna zaleta e – papierosów, którą często się przywołuje to fakt, że wydzielany przez nie dym nie staje się drażniący dla osób znajdujących się wokół. Miliony ludzi są bardzo wrażliwe na tym tle i wydzieliny z papierosów zwyczajnie je frustrują, a co za tym idzie z jednej strony zniechęcają do palacza, a z drugiej zmuszają go do tego, aby nie palił w ich obecności. Nie da się też zaprzeczyć temu, że również bierne palenie szkodzi, a więc dla ochrony swoich bliskich rozsądnie będzie rozważyć papierosy elektroniczne. Między innymi te właśnie czynniki decydują o popularności tego rozwiązania.

Zalety e-papierosów

Czy „mechaniczne papierosy” należy traktować jedynie jako chwilową i przemijającą modę? Ostatnie lata i ich niesłabnąca popularność, a właściwie jej regularny wzrost wskazują na co innego. Coraz łatwiej zauważyć osoby korzystające właśnie z nich i to w różnych miejscach – a sprzyja temu brak gryzącego ciała postronnych dymu z klasycznych tytoniowych wyrobów. Na rynku pojawiają się też kolejne marki oferujące zróżnicowane odmiany smakowe czy dodatkowe funkcje urządzeń lub wyróżniające się po prostu estetyką wykonania – przykładowo Silvr potrafi zaintrygować formatem paczki do papierosów o wielu przydatnych dodatkach. Raczej rozsądnie będzie spodziewać się tendencji do coraz większej popularności papierosów elektronicznych. Już dziś korzystają z nich ludzie w każdym wieku – zaczynający przygodę z paleniem, wieloletni nałogowcy, a nawet osoby już starsze, które dotychczas całe życie paliły zwykłe papierosy rozmaitych marek. Nie da się wprawdzie stwierdzić, że to jedynie kwestia kilku najbliższych lat, gdy papierosy całkowicie znikną na rzecz elektronicznych kuzynów, ale nie da się wykluczyć scenariusza, w którym w coraz większym stopniu stają się raczej ekstrawagancką ciekawostką pokroju cygar czy tytoniu do żucia.

Dodatkowo popularności elektronicznym papierosom przysparzają opinie o tym, jakoby były one znacznie korzystniejsze dla naszego zdrowia. W końcu główny problem z papierosami to nawet nie gryzący dym czy pożółkłe zęby, ale właśnie wpływ na zdrowie – palenie nawet jeżeli nie doprowadza do raka, to wymiernie pogarsza naszą kondycję, zwiększa kłopoty z cholesterolem czy sprzyja niekorzystnym przemianom skóry i włosów. Tutaj pojawia się koronny argument zwolenników e – papierosów – nie powodują one takiego rozstrojenia organizmu użytkownika. Mają wszystkie plusy zwyczajnego tytoniu w tej formie i żadnej z jego wad. Czy to jednak prawda? Może to być decydujące kryterium przy decyzji o zakupie takiego urządzenia. Warto więc temu przyjrzeć się zdecydowanie bliżej.

Szkodliwy wpływ e-papierosów na organizm

Jak maluje się kwestia faktycznej szkodliwości elektronicznych papierosów? Negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu i nie można temu w żaden sposób odmówić słuszności. Posiadają one wielokrotnie mniej związków chemicznych, a więc tego, co powoduje choroby, ale też nie są od nich w stu procentach wolne. Są one w stanie prowadzić do nowotworów, ale szanse na to są zasadniczo mniejsze niż w przypadku zwykłych papierosów, nie odbijają się też – a jeżeli już, to w małym stopniu – na krążeniu oraz oddychaniu. Nie sprawia to jednak, że należy po nie sięgać bez obaw – ciągle dzielą między siebie naukowców. To na pewno jednak dużo lepszy pomysł niż zwykłe papierosy, a przy okazji mogą pomóc całkiem rzucić palenie.

E papieros – nowoczesna używka, jaki jest jej wpływ na zdrowie?
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply