Ile kalorii dziennie potrzebuję? Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne człowieka

0

Ostatnio wiele słyszymy o kaloriach – ile jest ich w czekoladzie, bułce, czy pierogach. Jednak ciągle spora grupa osób nie wie, co to są kalorie oraz jak należy je liczyć. Co należy robić, aby uniknąć efektu jo-jo? Czy dieta ograniczająca ilość kalorii do 1000 kcal jest naprawdę dla nas dobra? Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne? Temat rodzi wiele pytań, szczególności wśród laików. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje odnoszące się do tematu kalorii, naszego dziennego zapotrzebowania na nie oraz niebezpieczeństw czyhających na osoby liczące kalorie. Jak zawsze, najlepiej sprawdza się zasada złotego środka i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Manipulacje własnym organizmem zawsze niosą za sobą konsekwencje. Tylko od nas zależy czy będą to wyłącznie dobre konsekwencje.

Kluczowa kwestia: dzienne zapotrzebowanie kaloryczne człowieka

cake-1227842_640Wiele osób zastanawia się skąd osoba trenująca wie, ile powinna zjeść w przeciągu dnia. Jest to istotne, ponieważ przekłada się bezpośrednio na efekty ćwiczeń i diety. Aby nigdy więcej nie mieć już problemów z tym, ile kalorii powinniśmy spożyć w ciągu doby, warto poznać niezawodny sposób, pozwalający obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że przejść na dietę odchudzającą jest łatwo. Jednak dieta diecie nie równa i to, co odchudzi jednego, na drugą osobę może w ogóle nie zadziałać. Co należy zrobić, aby codzienny jadłospis został dopasowany do potrzeb naszego organizmu? Zdecydowanie nie poleca się stosowania gotowych już diet odchudzających, które można znaleźć w wielu branżowych czasopismach. Dlaczego? Pamiętajmy, że każda zdrowa dieta przede wszystkim powinna być zgodna z naszym stanem zdrowia, wiekiem, wagą, wzrostem, aktywnością fizyczną oraz celem, jaki nam przyświeca. Ciężko o dobrą dietę w czasopismach, gdzie zdecydowana większość jadłospisów opiera się na spożywaniu od 1000 do 1200 kcal. Tymczasem tyle kalorii potrzebujemy do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych jak, np.: do pracy układów i narządów, oddychania itd. A co z codzienną aktywnością w formie poruszania się i wykonywania codziennych prac? Nie wspominając już o treningu, który stanowi spore obciążenie dla organizmu. Niedożywiony organizm nie będzie spalał kalorii, czyli tracił na wadze. Wręcz przeciwnie. Zbyt duży deficyt kaloryczny sprawi, że nasz metabolizm zwolni, a organizm zacznie magazynować spożyte kalorie na „później”. To nasze uwarunkowanie ewolucyjne i nie jesteśmy w stanie go zmienić. Możemy tylko dopasować bilans kaloryczny do naszych indywidualnych potrzeb.

Co to jest kaloria?

Kaloria jest jednostką, która pokazuje nam, ile energii jest w stanie przyswoić nasz organizm po zjedzeniu jakiejś rzeczy. Każdy z nas posiada określoną ilość kalorii, które powinien spożywać w przeciągu dnia, aby czuć się dobrze i być w pełni zdrowym. To, ile jest to kalorii, zależne jest od wielu czynników:

   • naszego wieku,
   • wzrostu,
   • wagi,
   • naszej aktywności.

Znaczenie ma też to czy trenujemy, czy może praktykujemy siedzący tryb życia.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne? Ile kalorii potrzebuje mój organizm?

Zapotrzebowanie kaloryczne to dobowa liczba kilokalorii, która wykorzystywana jest przez organizm człowieka przez 24 godziny do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych – oddychania, wydalania, snu oraz dodatkowych aktywności fizycznych – prasowania, biegania, czy zmywania naczyń. Wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego staje się koniecznością dla wszystkich osób, które za cel obrały sobie schudnięcie bądź przytycie. Pamiętajmy, że wartość energetyczna przyjmowanych posiłków na poziomie 1000-1200 kcal nie będzie w stanie przynieść długotrwałych rezultatów. Przechodząc na dietę 1000 kalorii zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia u nas przykrego w skutkach efektu jo-jo. Dlaczego tak się dzieje? Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że schodząc poniżej ogólnie przyjętego dla nas progu dziennego zapotrzebowania kalorycznego chudniemy, ale w pewnym momencie nasza waga zaczyna stać w miejscu. Z kolei przy redukcji masy ciała przeprowadzanej w zdrowy sposób zawsze zostaje nadwyżka, którą można obciąć dodatkowe kalorie, dzięki czemu waga nadal będzie maleć. Natomiast kiedy waga stoi, a my nadal jemy 1000 kcal dziennie, nie mamy już z czego zmniejszać swojej kaloryczności swoich posiłków. Pamiętajmy, że żaden człowiek nie wytrzyma długo odżywiając się właśnie w ten sposób. W momencie, kiedy organizm znów zacznie otrzymywać wcześniejszą ilość kalorii automatycznie przybierze na wadze. Powrót do wcześniejszej masy ciała jest więc gwarantowany. A nierzadko, wygłodniały organizm nadrabia zrzucone kilogramy z nadwyżką.

SONY DSC Polecamy produkt TriApidix300 - suplement diety bezpiecznie przyspieszający metabolizm i zmniejszający poczucie łaknienia. Unikalna formuła preparatu bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach: tyrozynie, ekstrakcie z guarany, czarnego pieprzu oraz gorzkiej pomarańczy. Ich połączenie usuwa z organizmu toksyny i uwalnia energię. Starannie dobrane składniki przeciwdziałają lipogenezie oraz pobudzają lipolizę, która zapobiega nagromadzaniu się tłuszczów. Dzięki naturalnym ekstraktom pobudzane jest krążenie krwi oraz powstrzymywany jest stan zapalny. Dodatkowo preparat poprawia samopoczucie, wzmacnia organizm i chroni go przed infekcjami.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Ile kalorii dziennie powinien jeść dorosły mężczyzna i kobieta

Aby móc wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne potrzebujemy na wstępie kilku bardzo ważnych informacji: masy ciała, wzrostu i wieku. Najpopularniejszym sposobem obliczania zapotrzebowania energetycznego jest wzór na zapotrzebowanie energetyczne Harrisa-Benedicta. Przedstawia się on następująco: dla kobiet: PPM= 665,1+ (9,6 x masa ciała w kg) + (1,8 x wzrost w cm) + (4,7 x wiek w latach) oraz dla mężczyzn: PPM= 66,5 + (13,75 x masa ciała w kg) + (5 x wzrost w cm) + (6,775 x wiek w latach).
Przy czym PPM to podstawowa przemiana materii, czyli ilość energii jaką potrzebujemy do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Dzięki takim obliczeniom wiemy, ile wynosi zapotrzebowanie organizmu do tego, aby mógł sprawnie funkcjonować i podtrzymywać pracę narządów i organów. Uzyskany wynik należy przełożyć na naszą aktywność fizyczną. W tym też celu należy skorzystać z współczynnika aktywności fizycznej. A więc: praca siedząca – brak dodatkowej aktywności fizycznej – 1,2; średnio – aktywny tryb życia – 1,4; regularne treningi – 5 razy w tygodniu – 1,6; ciężkie treningi – 7 razy w tygodniu – 1,8. Całkowita Przemiana Materii – CPM to nic innego jak Podstawowa Przemiana Materii oraz ilość energii, jaka jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. I to właśnie CPM jest konieczna do tego, aby móc obliczyć ile kalorii należy jeść, żeby schudnąć, przytyć lub po prostu utrzymać masę ciała na określonym poziomie.

Wskazówka: Pamiętajmy, że nic złego nie stanie się jeśli jednego dnia zjemy 2000 kcal, a drugiego 2700 kcal. W końcu raz na jakiś czas odstępstwa od normy są dobre – ciągły rygor może prowadzić do osłabienia motywacji do dalszych starań o sylwetkę marzeń. Najważniejsze jest, aby jeść z głową i w okolicach swojego CPM.

Ile kalorii dziennie potrzebuję? Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne człowieka
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply