Jak ułożyć sobie dietę na masę mięśniową

0

Treningi fizyczne mogą mieć różną intensywność i formę. W zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, wybieramy konkretny zestaw ćwiczeń. Inaczej będzie wyglądał trening osoby, która chce spalić tkankę tłuszczową, a inaczej ćwiczenia osoby, która stawia na przyrost masy mięśniowej. Podobnie sprawa ma się z dietą, jaka zastosujemy jako wsparcie dla wysiłku fizycznego. Jesteśmy tym, co jemy. W związku z tym dieta ma bardzo duży wpływ na to, czy treningi odniosą pożądane rezultaty. Tylko współdziałanie sposobu odżywiania z regularnymi ćwiczeniami jest w stanie wprowadzić w naszych organizmie, a więc i ciele realne zmiany. Dieta dedykowana dla osób, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową powinna być szczegółowo zaplanowana. Znaczenie ma tutaj bowiem każdy składnik. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rady, których przestrzegania gwarantuje przybranie tkani mięśniowej w szybki, ale bezpieczny sposób. Pamiętajmy, że rzeźbienie ciała jest ważne, ale nie ważniejsze od dobrego stanu naszego zdrowia.

Jakie dania na masę mięśniową należy spożywać

pearl-harbor-80388_640

Decydując się na trening rozbudowujący masę mięśniową chcemy uzyskać pożądany procent beztłuszczowej masy mięśniowej. Aby to osiągnąć konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Jest to bowiem główny składnik budulcowy mięśni. Specjaliści ocenią, że dzienna porcja pokarmowa białka powinna wynosić od 1,6 do 2 gramów białka na kilogram masy całkowitej ciała. Niedostarczenie takiej ilości białka organizmowi ma jeden konkretny efekt – brak efektów ćwiczeń. Mięśnie, które nie mają wystarczająco dużo materiału budulcowego ulegają stagnacji i przestają efektywnie działać. Dostarczanie białka w postaci pożywienia jest o tyle skomplikowane, że wyróżniamy dwa rodzaje białek – pełnowartościowe białko zwierzęce oraz niepełnowartościowe białko pochodzenia roślinnego. Jeśli chodzi o dostarczenie organizmowi tych pierwszych to doskonałymi źródłami tego mikroskładnika są:

 • chude i czerwone mięsa,
 • ryby i owoce morza,
 • jaja,
 • produkty mleczne,
 • nabiał
 • praktycznie wszystkie podroby.

Prawdziwą bombą białka roślinnego jest soja. Bardzo ważne, by dieta na przyrost tkanki mięśniowej zawiera także znaczne ilości orzechów, które zawierają znaczne ilości protein. Orzechy mogą być świetna przekąską sama w sobie lub dodatkiem do innych dań. Są także dobrym sposobem na urozmaicania dań, gdyż do wyboru mamy:

 • orzechy włoskie,
 • brazylijskie,
 • arachidowe,
 • nerkowce,
 • migdały.

Jak szybko nabrać masy mięśniowej? Jedz więcej, niż musisz!

Zazwyczaj diety opierają się na ujemnym bilansie energetycznym. Oznacza to, że dostarczamy organizmowi mniejszą liczbę kalorii niż jest to konieczne i wówczas tracimy na wadze. Kiedy jednak mamy zamiar zwiększyć procentowy skład masy mięśniowej musimy postępować zgoła odwrotnie. Stworzenie nadwyżki kalorycznej jest konieczne, by masa mięśniowa szybko rosła i została utrzymana. Dodatnimi bilans kaloryczny udaje się uzyskać dzięki odpowiednio ułożonej diecie oraz zażywaniu suplementów diety. Niektórym osobom udaje się go doskonale uzyskać bez wsparcia medykamentów, jedynie dzięki diecie. Pamiętajmy, że dieta powinna być bogata w białko i dużą ilość kalorii. Muszą to być jednak dobre kalorie. Przyjmowanie pustych kalorii będzie skutkować wyłącznie przyrostem tkanki tłuszczowej, a nie rozrostem mięśni. A tego nie chce żadna osoba regularnie uprawiająca aktywność fizyczną. Trzeba jednak zauważyć, że budowanie mięśni w warunkach normalnych nie może się obejść bez nieznacznego wzrostu tkanki tłuszczowej. Trudno bowiem wytworzyć tylko mięśnie, pomijając tkankę tłuszczową. Taki efekt nie powinien nas jednak niepokoić. Jeżeli zauważamy, że procent zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie rośnie zbyt szybko, wówczas możemy zmniejszyć nadwyżkę kaloryczną diety. Rozrostowi tkanki tłuszczowej przy przyjmowaniu nadwyżki kalorycznej może także skutecznie zapobiec delikatne zmodyfikowanie treningu. Warto wówczas wdrążyć intensywniejsze treningi cardio.

Jedz też regularnie, ale w małych ilościach

Budowanie tkanki mięśniowej wymaga sporej dyscypliny od osoby trenującej. Treningi siłowe nie należą do łatwych, a dieta musi być ortodoksyjnie przestrzegana. Istotne jest nie tylko to, co jemy, ale także jak jemy. Przyjmuje się, że w ciągu dnia powinniśmy spożyć 5-6 niewielkich i zbilansowanych posiłków. Nie jest to tak istotne, jak w przypadku diety odchudzającej, jednak warto trzymać się tej zasady. Taki sposób przyjmowania posiłków zapewnia optymalną przemianę materii, pozwala na zachwianie poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego oraz na systematycznie dostarcza organizmowi niezbędnych składników, w tym bardzo potrzebnego białka. Tylko odpowiednia suplementacja po postacią pożywienia i medykamentów dodatkowych pozwala na efektywne budowanie masy mięśniowej. Liczy się nie tylko to, ile posiłków jemy, ale także czas, w jakim zjadamy konkretne posiłki. Pierwszy posiłek powinien zostać zjedzony do godziny po przebudzeniu. Ostatnią porcję możemy zjeść maksymalnie na godzinę przed zaśnięciem. Optymalne pauzy między poszczególnymi posiłkami powinny trwać trzy godziny. Trzeba jednak zauważyć, że lekkie wahania od tej ostatniej reguły nie mają negatywnego wpływu na skuteczność diety.

MD_600x800

Polecamy produkt Metadrol przyspieszający szybki przyrost masy mięśniowej, zwiększający masę mięśni, łagodzący zakwasy, zwiększający wytrzymałość. Poprawia on również wyniki i osiągnięcia oraz zapewnia szybsze spalanie tłuszczu. Jego zalety obejmujące przyspieszenie procesu naprawy mięśni umożliwiają zwiększenie intensywności treningów, rozrost objętości mięśni. Dzięki temu można zwiększyć ilość treningów, co znacznie przyspieszy osiągnięcie wymarzonego celu.

Dzięki preparatowi Metadrol twoje mięśnie będą czerpać pełnię korzyści z każdego powtórzenia, a każda sesja ćwiczeń przeniesie cię na wyższy poziom.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

W układaniu własnej diety na masę mięśniową ważne jest rozsądne osiąganie wyznaczonego celu

Nic nie dzieje się w ciągu jednego dnia. Proces budowania tkanki mięśniowej także musi potrwać. Nie zrażajmy się więc, jeśli efekty nie będą pojawiały się tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali. Jeśli wdrożymy powyższe rady w nasze codzienne życie, możemy mieć pewność, że systematyczne treningi i trzymanie ułożonej diety przyniesie efekty. Warto jednak pamiętać, że białko, o którym tyle pisaliśmy ma też swoje słabe strony. Trzeba bowiem pamiętać, że w czasie jego metabolizowania wytwarzane są w ludzkim organizmie liczne toksyny. O ile z niewielką ilością tego typu substancji nasz organizm doskonale sobie radzi, o tyle, jeśli dostarczymy ich zbyt wiele możemy bardzo obciążyć organizm. Zatrucie substancjami ubocznymi produkowanymi przy metabolizowaniu białka może skutkować zaburzeniami w czynności wątroby, trzustki czy nerek. Tzw. przebiałkowanie można łatwo zauważyć – osoba, której organizm nie radzi sobie z prawidłowym wydalaniem produktów ubocznych białka czuje się przemęczona, ma problemy z koncentracją i normalnym codziennym funkcjonowaniem. W racjonalnych ilościach białko jest niezbędne, jednak przesada, jaką można obserwować np. przy stosowaniu diety Dukana, jest brzemienna w skutkach.

Jak ułożyć sobie dietę na masę mięśniową
Zostaw swoją ocenę !

Comments are closed.