Tajniki pamięci – jak pamiętać o wszystkim

0

Pamięć to zdolność ludzkiego umysłu do magazynowania i odtwarzania w przypadku konieczności informacji, które gromadzimy praktycznie bez przerwy. Nie wiele umiejętności ludzkiego umysłu fascynuje naukowców tak, jak właśnie pamięć. Lata badań znacznie poszerzyły naszą wiedzę, ale także przysporzyły wielu nowych pytań. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem pamięci, a więc psychiatrzy, psychologowie czy neurolodzy wyróżniają aż kilkanaście rodzajów pamięci. Podział ten obejmuje zazwyczaj poszczególne funkcje pamięciowe. Najprostszy podział obejmuje pamięć krótkotrwałą, długotrwałą i operacyjną. Pamięć operacyjna spełnia role swoistego oprogramowania. Można to porównać do komputera. Korzystanie z niego jest możliwe dzięki systemowi operacyjnemu, który rozpoznaje i wykonuje nasze polecenia. Pamięć operacyjna wykonuje dokładnie takie same procesy, umożliwiając codzienne funkcjonowanie. To właśnie w tej pamięci znajdują się informacje o naszych odruchach bezwarunkowych, np. oddychaniu czy mruganiu oczami. To tutaj zmagazynowane są wszelkie schematy poznawcze, czyli uproszczone mechanizmy reagowania, które zachodzą bez naszej świadomości. To dzięki pamięci operacyjnej uchylamy się od ciosu zanim jeszcze zdamy sobie sprawę, że ktoś chce nas uderzyć. Można powiedzieć, że to właśnie ten rodzaj pamięci sprawia, że nasz mózg nie ulega tzw. przebodźcowaniu, czyli przeciążeniu z powodu nadmiaru informacji do świadomego przetworzenia. Pamięć długotrwałą zwykło się nazywać wspomnieniami i wiedzą. Jest tym, czego przez całe życie się nauczyliśmy i czego doświadczyliśmy. W rzeczywistości jest są to informacje z pamięci krótkotrwałej, które zostały odpowiednio przetworzone i zapamiętane przez nasz mózg na długi czas, a nawet do końca życia. W procesie tworzenia się pamięci długotrwałej kluczową rolę odgrywa więc pamięć krótkotrwała. I to właśnie ten rodzaj pamięci jest szczególnie istotny jeśli chodzi o możliwości poprawienia umiejętności zapamiętywania. Trzeba bowiem zauważyć, że choć proces zapamiętywania w dużej mierze odbywa się poza naszą świadomością, to pamięć, zwłaszcza ta krótkotrwała jest łudząco podobna w funkcjonowaniu do mięśnia. Odpowiedni i systematyczny trening, zdrowa dieta i suplementy diety mogą znacznie podwyższyć jej funkcjonalność. Jak pracować nad swoją pamięcią, by wykorzystywać jej możliwości do maksimum? Przedstawiamy kilka dobrych rad, dla każdego, kto cierpi na zapominalstwo. Rady te będą również pomocne dla osób, które wykształciły w sobie swoiste lenistwo poznawcze i zamiast zapamiętywać wyręczają się stosami zapisanych karteczek czy nieodłącznym kompanem – smartfonem.

Każdy zapamiętuje inaczej

pamiec1

W jaki sposób informacja z pamięci krótkotrwałej przenosi się do pamięci długotrwałej, a więc zostaje utrwalona jako wiedza? Odbywa się to dzięki odpowiedniemu przetworzeniu informacji. Co ciekawe, u każdego człowieka takie przetwarzanie wygląda identycznie. Mózg przefiltrowuje wydarzenia z całego dnia w ciągu nocy i niejako samodzielnie decyduje, który wydarzenia warto zachować, a o których zapomnieć. Bez trudu potrafimy opowiedzieć swój wczorajszy dzień, ale gdyby ktoś zapytał na co robiliśmy dokładnie miesiąc temu to będziemy mieli problemy z odtworzeniem śniadania czy harmonogramu dnia. Informacje są również zapamiętywane na stałe poprzez zapamiętywania. W powiedzeniu – powtarzanie matką nauki jest sporo prawdy. Trzeba jednak zauważyć, że powtarzanie powtarzaniu nierówne. Niezwykle ważne jest to, w jaki sposób się uczymy. Aby nauka była jak najbardziej efektywna należy poznać swój styl percepcji. Inaczej bowiem do nauki powinien podejść wzrokowiec, inaczej słuchowiec, a jeszcze inaczej kinestetyk.

Jesteś wzrokowcem? Sprawdź jak najłatwiej zapamiętasz informacje

Jako że najliczniejsza grupę w społeczeństwie, zwłaszcza wśród panów stanowią wzrokowcy to zacznijmy od tego stylu przyswajania wiedzy. Jak sama nazwa wskazuje zmysłem dominującym w procesie uczenia się jest u tych osób wzrok. Oznacza to, że osoba taka powinna uczyć się z notatek, najlepiej własnoręcznie stworzonych schematów lub map pamięci. Dużo łatwiej przyswajana jest wiedza, która samodzielnie przeczytamy lub zobaczymy, niż informacje usłyszane. Bardzo pomocne w zapamiętywaniu będą wszelkiego rodzaju wizualizacje. Wzrokowcy powinni korzystać z mnemotechnik polegających np. na połączeniu informacji z konkretną liczbą. Ważne żeby wykluczyć także wszelkie czynniki rozpraszające – nieporządek, hałas i ruch.

Dobre rady dla słuchowców

pamiec2

Osoby, u których dominującym zmysłem w procesie uczenia się jest słuch nazywane są słuchowcami. Najefektywniejszym sposobem uczenia się jest więc powtarzanie informacji na głos, uczenie się z innymi osobami, które referują zagadnienia do zapamiętywania. Takie osoby doskonale będą się uczyły przy pomocy audiobooków. Słuchowcy są wyjątkowo wrażliwi na rozproszenie poprzez hałas. Muszą także uważać na przejęzyczenia, ponieważ mają tendencje do zapamiętywania informacji tak jak je usłyszą. Idealną mnemotechniką jest zapamiętywanie poprzez podobieństwo fonetyczne lub układanie na głos śmiesznych historyjek z informacjami do zapamiętania.

Kinestetycy, czyli zapamiętywanie w ruchu

Najmłodszym stylem percepcji są kinestetycy. Choć o ich istnieniu wiedziano już w starożytnej Grecji, to dopiero od niedawna są uznawani za równorzędną grupę z wzrokowcami i słuchowcami. Kinestetycy przyswajają wiedzę empirycznie. Z trudem zapamiętują informacje przeczytane czy zasłyszane. Aby coś zapamiętać muszą tego niejako doświadczyć. Kinestetycy uczą się poprzez doświadczenie. Mogą się uczyć najszybciej z wszystkich stylów percepcji, gdyż doświadczenie jest zawsze nacechowane emocjonalnie. Pamięć długotrwała znacznie łatwiej przyswaja informacje z zabarwieniem emocjonalnym. Kienstetycy powinni starać się uczyć na przykładach, np. jeśli jest to matematyka, to starajmy się tworzyć modele lub rozwiązywać konkretne zadania. Mnemotechnik dla kinestetyków to przede wszystkim uczenie się w ruchu. Wielu kinestetyków zapamiętuje chodząc po pokoju i powtarzając informacje na głos. Może także pomóc własnoręczne robienie notatek i wielokrotne przepisywanie informacji trudnych do zapamiętania.

Ćwicz pamięć każdego dnia

Możliwości pamięci krótkotrwałej określa się w ilości przypadkowych elementów, jakie jesteśmy w stanie zapamiętać za jednym razem i po jednym powtórzeniu. Statystycznie jest to siedem niezwiązanych ze sobą słów. Odchylenie od normy wynosi dwa. W granicach normy możliwe będzie więc zapamiętanie pięciu, jak i dziewięciu słów. Należy jednak pamiętać, że liczba ta określa naturalne możliwości pamięci. Jak już wcześniej zauważaliśmy możliwości pamięci można powiększać. W treningu pamięci niezwykle ważna jest systematyczność. Tylko codzienne, nawet kilkuminutowe treningi sprawią, że po jakimś czasie zauważymy, e nasze zapominalstwo to już przeszłość. Nie chodzi tutaj o to, by codziennie siadać przy stole i pocić się nad zapamiętywaniem nowych informacji. Treningiem dla pamięci będzie chociażby zapamiętywanie coraz dłuższej listy zakupów, gra w memo czy rozwiązywanie krzyżówek.

Dieta na pamięć – jedz i pamiętaj

Nie wiele osób wie, jak ważna w procesie poprawiania pamięci jest dieta. Do prawidłowego funkcjonowania ludzki mózg potrzebuje cukru. Specjaliści obliczyli, że w ciągu doby mózg zużywa ok. 140 g glukozy. Dlatego właśnie dla naszej pamięci i koncentracji istotne jest regularne przyjmowanie posiłków. Zapobiegnie to nagłym spadkom glukozy w krwi. W naszych posiłkach dostarczajmy mózgowi nie tylko glukozy, fruktozy, ale również białka i niezbędnych minerałów i witamin. Bez wyrzutów sumienia można sięgać chociażby o bogatą w magnez i cukier czekoladę. O wiele bogatsza w mikroelementy na pamięć jest oczywiście jej gorzka odmiana.

PL_MM_1 Jeśli dokuczają ci problemy z pamięcią i koncentracją polecamy suplement Momentum. Jest to kompleksowe wsparcie dla mózgu usprawniające procesy myślowe. Unikalna kompozycja naturalnych składników sprawia, że produkt jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Badania potwierdziły jego wysoką skuteczność i działanie przez dłuższy czas. Zawarta w jego składzie tyrozyna zwiększa motywację, odporność na stres i pracę mózgu. L-teanina wspomaga proces uczenia się. Witamina B usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego i działanie neuronów. Sproszkowane liście indyjskiej rośliny Brahmi (bacopa monnieri) pobudzają ośrodkowy układ nerwowy do działania. Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Wsparcie z apteki

Nawet najbardziej zbilansowana dieta może nie sprostać zapotrzebowaniu organizmu na poszczególne witaminy czy mikroelementy. Zwłaszcza jeśli są to substancje trudno przyswajalne lub łatwe w wypłukiwaniu. Nie od dziś wiadomo, że szczególnie istotnym w procesie zapamiętywania minerałem jest magnez. Jest on jednocześnie jednym z najtrudniej przyswajanych minerałów. Łatwo można go wypłukać, chociażby poprzez picie kawy. W absorpcji magnezu do organizmu pomagają witaminy z grupy B. Wpływają one także korzystnie na układ nerwowy i połączenia neuronów, które odgrywają kluczową role w transmisji informacji w mózgu. Na osłabienie zdolności pamięciowych wpływa niedobór witaminy PP. Jeśli więc mimo treningów pamięć i zbilansowanej diecie zauważmy problemy z zapamiętywaniem, warto sięgnąć po suplementy właśnie z witamina PP. Sprawnie funkcjonujący mózg to mózg dobrze dotleniony. Tylko taki mózg jest w stanie magazynować dużą ilość informacji. Dlatego warto chociażby okresowo uzupełniać swoją dietę o suplementy z potasem, cynkiem i żelazem. Warto starać się zapewnić jak największą ilość tych substancji w postaci naturalnej, czyli pożywieniu. Pamiętajmy, że suplementy są ostatnią deską ratunku.

Ludzka pamięć posiada jeszcze wiele tajemnic. Na szczęście sporo także o niej wiemy. Dzięki temu możemy skutecznie pracować nad pogłębieniem umiejętności zapamiętywania i wykorzystywania przyswojonych informacji. Warto pamiętać, że pamięć jest nam potrzebna przez całe życie. Im szybciej zaczniemy ćwiczyć pamięć, tym lepsze efekty możemy osiągnąć. Dodatkowe wspieranie mózgu dietą i suplementami aptecznymi z pewnością sprawi, że nawet będąc na emeryturze będziemy mogli cieszyć się niezachwianą pamięcią. To, czy dołączymy do grona ludzi pamiętających o wszystkim, czy nadal będziemy uważani za zapominalskich zależy tylko od nas!

Tajniki pamięci – jak pamiętać o wszystkim
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply