Czym leczyć trądzik torbielowaty, guzkowy, cystowy lub odwrócony – przyczyny powstawania

0

Nikt z nas nie lubi, gdy cokolwiek na jego ciele wskazuje na jakieś problemy lub po prostu nieestetycznie wygląda. Drażni nas cofająca się na skutek łysienia linia włosów, nierówne zęby czy różnego rodzaju przemiany skórne, które mniej lub bardziej skutecznie staramy się zwalczyć. Rozmaite przebarwienia, wypryski, zaskórniki czy blizny potrafią pogorszyć naszą samoocenę oraz odebrać chęć do przebywania z innymi ludźmi. To niestety częste kłopoty i zapewne wiele osób chociaż przejściowo się z nimi zmagało. Nie są one charakterystyczne jedynie dla okresu dojrzewania. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiegać tego typu przypadkom oraz leczyć je, co powinno dać nadzieję wszystkim tym, których twarze, ale też inne części ciała zostały dotknięte rozmaitymi odmianami trądziku. Nie każdy typ trądziku ma te same przyczyny i zwalcza się go w identyczny sposób. Szczególnie nieprzyjemną odmianą może być trądzik torbielowaty, znany też jako trądzik guzkowo – torbielowaty. Choć bardzo uprzykrza życie, to na szczęście można się z nim uporać.

Czym jest trądzik torbielowaty?

model-984246_640

Wbrew często powtarzanej i oczywiście błędnej opinii to nie każda odmiana trądziku. Ta charakteryzuje się powstawaniem skupisk ropy znanych jako torbiele ropne. To jamy wypełnione ropą, które pojawiają się na skórze i w ten sposób okazują się być skazą na cerze. Same miejsca z tym płynem mogą mieć nawet kilka centymetrów, a w dotyku potrafią sprawiać ból. Co więcej, nawet po ich usunięciu mogą pozostawać blizny, dlatego do zwalczania tej odmiany chorób skóry trzeba podejść w prawidłowy sposób. Co prowadzi do powstania guzków z ropą?

  • Zbyt duża aktywność gruczołów łojowych przekłada się na nadprodukcję sebum, które ciało wyrzuca z siebie właśnie w ten niepożądany przez nas sposób.
  • Rogowaceniu podlega także naskórek, przez co przyblokowaniu ulegają kanały naszego ciała.
  • To z kolei daje pole do rozwijania się bakteriom, które podrażniają naszą skórę i tworzą się przez to mniejsze lub większe zaskórniki.
  • O ile te mniejsze nie są dużym zagrożeniem, to większe mogą również dostarczać materiału zapalnego do innych gruczołów, co powiększa tylko obszar gromadzenia się ropy.

Zapobieganie trądzikowi młodzieńczemu

Istnieją sposoby, aby nieco zminimalizować szanse na trądzik torbielowaty, jednakże nie ma metody, która zapewniałaby absolutną pewność zapobieżenia mu. Wynika to ze złożonej natury skazy tego typu oraz faktu, że ciągle nie udało się ustalić, które osoby i z jakich przyczyn są mocniej niż inne predysponowane do zmagania się z tą kwestią. Na pewno jednak sprzyja unikaniu go lub chociaż zmniejsza stopień zmian skórnych dbanie o właściwą pielęgnację skóry (na przykład mydła antybakteryjne), kontrolowanie swojej diety i usuwanie z niej niezdrowych potraw (niektórym osobom szkodzą przykładowo smażone dania), a także unikanie stresu czy alkoholu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nawet pomimo spełnienia tych przesłanek może nam grozić trądzik torbielowaty, a nam pozostanie jedynie leczenie pod okiem specjalisty.

Trądzik torbielowaty – leczenie

Udział lekarza jest bardzo ważny, jeżeli zależy nam na faktycznych rezultatach, a nie jedynie chwilowej uldze. Przede wszystkim musi on dobrać dla nas program pielęgnacyjny, który umożliwi skórze regenerowanie się oraz unikanie szkodliwych stanów zapalnych. Bez tego efekty nie będą długotrwałe, a więc zmarnujemy czas i pieniądze na rozmaite preparaty, a przede wszystkim trądzik ciągle będzie nas prześladował. Używane kosmetyki powinny być delikatne. W skrajnym przypadku konieczna może być nawet interwencja chirurgiczna, jednak nie należy się jej obawiać, ponieważ to bardzo rzadko stosowana ostateczność. Zazwyczaj wystarczy zastosowanie właściwych leków oraz zachowanie właściwej dyscypliny, jeżeli chodzi o pielęgnację skóry oraz wystrzeganie się szkodliwych dla nas czynników. Jeżeli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, to najlepiej w pierwszej kolejności skonsultujmy się z naszym dermatologiem, aby ocenił czy dana rzecz może pozostać w naszej diecie lub używanych kremach lub tonikach – niekiedy nawet mały detal tego pokroju może opóźniać czy niwelować efektywność terapii.

Dużą rolę w pozbywaniu się trądziku torbielowatego odgrywają antybiotyki. Dobrze przed ich wybraniem dokonać wymazu ze zmiany naskórnej, aby dobrać rodzaj, który najszybciej przyniesie efekty. Przyjmować należy je zazwyczaj przez kilka miesięcy. Ich główne zadanie to powstrzymanie namnażania się bakterii typu Propionibacterium Acnes, które doprowadzają miejsca dotknięte zrogowaceniem oraz źle funkcjonującymi gruczołami łojowymi do stanów zapalnych. Nie da się również zaprzeczyć temu, że pochodne witaminy A w postaci retinoidów (przyjmowanych miejscowo lub doustnie) bardzo dobrze wpływają na zahamowanie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, co z kolei blokuje przemiany trądzikowe. Antyandrogeny również pozwalają regulować działanie gruczołów łojowych poprzez wpływ na gospodarkę hormonalną, a konkretniej hormony płciowe. Rzecz jasna w ich przypadku wybitnie wskazana jest konsultacja z lekarzem, ponieważ mogą wpłynąć na działanie całego organizmu.

DX_600x800_1 Zachęcamy do zainteresowania się preparatem zwalczającym zmiany skórne Derminax. Preparat zawiera cztery skuteczne składniki o cechach bakteriobójczych, antyseptycznych i powstrzymujących niepożądane wykwity skóry. Dzięki temu skóra jest gładka i czysta. Cechą Derminax jest walka ze źródłem zmian trądzikowych poprzez: eliminowanie szkodliwych toksyn z organizmu, bakterii szkodzących skórze, brudu oraz martwych komórek skóry. Jednocześnie zapewnia stopniowe usuwanie blizn i krost na twarzy.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij na: link do strony producenta.

Trzeba koniecznie mieć wiedzę o tym – co warto powtórzyć raz jeszcze – że skuteczne leczenie w postaci trwałego pozbycia się trądziku torbielowatego może zostać przeprowadzone jedynie pod opieką lekarza. Przeanalizuje on dokładnie nasz przypadek i dobierze takie środki, które pomogą właśnie nam. Wynika to chociażby ze wspomnianego już wymazu ze zmian trądzikowych – nie uzyskamy tak szczegółowych wiadomości we własnym zakresie.

Same zmiany na skórze nie mogą też powodować u nas paniki i prób pozbycia się ich za pomocą wyciskania ropy, ponieważ prowadzi to do pojawiania się w ich miejscu szpecących nas blizn, a także zwiększa szanse na rozprzestrzenienie się trądziku po większej powierzchni naszej skóry. To często popełniany błąd, którego należy się zdecydowanie wystrzegać, jeżeli nie chcemy później również musieć zmagać się z usuwaniem śladów pojawiających się w miejsce dotkniętego stanem zapalnym punktu lub jeszcze większą ilością wyprysków.

Czym leczyć trądzik torbielowaty, guzkowy, cystowy lub odwrócony – przyczyny powstawania
Zostaw swoją ocenę !

Leave A Reply